Filmy
Ćwiczenia Nawigacja Satelitarna - precyzyjna nawigacja i twor...
15
2
Posty
MKN GeoSiN dodał(a) nowe zdjęcia (39) — z: Katarzyna Spychała i 12 innymi użytkownikami w: Twierdza Modlin.

Podziemne tunele, zatopione obiekty, zapomniane cele więzienne. To tylko zalążek tego co kryje twierdza w Modlinie i jej otoczenie. V Obóz Naukowy Międzynarodow...ego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji "GeoSiN" właśnie dobiegł końca. Tym razem uczyliśmy się wykonywania pomiarów sonarowych oraz georadarowych, w tym także interpretacji uzyskanych obrazów, skaningu laserowego oraz planowania i wykonywania nalotu bezzałogowym statkiem powietrznym. Nie jest to łatwa sztuka, ale dla chcącego nic trudnego 😊 . Pomiar sonarowy wykonaliśmy na obszarze Narwi, na którym w zeszłym roku opracowaliśmy mapę zatopionych obiektów. To duże zaskoczenie, co może kryć się na dnie rzeki. W trakcie tegorocznych badań zebrano obrazy sonarowe na obszarze pomiędzy Spichlerzem a Twierdzą. W kolejnym kroku zostanie opracowana mapa sonarowa, umożliwiająca szybkie odnalezienie poszczególnych obiektów i ich bezpośrednią inwentaryzację przez uprawnione służby. Pani Elżbieta Wiercińska, która pracuje w twierdzy od zawsze, wskazała nam miejsca, w których być może znajduje się coś ukrytego. Były to podziemne tunele, cele śmierci oraz stara lodownia. Dzięki pomiarom georadarowym udało się potwierdzić istnienie podziemnego tunelu. Ponadto zeskanowaliśmy wieżę wodną oraz prochownię, w której w 1923 roku nastąpił wybuch prochu miotającego do ciężkiej artylerii. Znacznemu uszkodzeniu uległy budynki oraz zginęło 28 osób. Na skutek ogromnej temperatury towarzyszącej wybuchowi stopiły się cegły w pomieszczeniu prochowni. Wykonaliśmy również zdjęcia z powietrza dzięki którym stworzymy ortofotomapę. Bardzo cieszymy się, że wybraliśmy Twierdzę jako obiekt badań i mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do rozwiązania kilku zagadek.

Wielkie podziękowania dla dyrektora Twierdzy Modlin Pana Sebastiana Sosińskiego oraz Pani Elżbiety Wiercińskiej za możliwość organizacji obozu na obiekcie.
Podziękowania składamy także dla dr inż. Dariusza Popielarczyka, dr inż. Grzegorza Grunwald, dr inż. Adama Ciećko oraz mgr inż. Dariusza Tanajewskiego za poświęcony czas, przekazaną wiedzę i miło spędzony czas.
Dziękujemy również władzom Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie za wsparcie finansowe.

Wszystkie ciekawostki opisane powyżej można zobaczyć na załączonych zdjęciach, a niebawem ukaże się relacja w postaci filmiku 😊

Zobacz więcej

W zeszłym roku nad Wigrami wszystko poszło zgodnie z planem, czy w tym roku Twierdza Modlin nas zaskoczy? Już w piątek zaczynamy! Tym razem w planach pomiary... sonarowe na rzece Narew, skaning laserowy, pomiary georadarowe i nalot Jeżeli nie widzieliście jeszcze wideorelacji z zeszłego roku, musicie nadrobić zaległości https://www.youtube.com/watch?v=5ICzYFwByHQ

Zobacz więcej
Włącz HD! Polecamy- Agroturystyka nad Wigrami Muzyka z strony www.joshwoodward.com
youtube.com